3. FINANCIRANJE

3.1. Koja se stopa financiranja primjenjuje?

Stopa financiranja ukupnih prihvatljivih troškova svakog partnera iznosi do 50%. Ukupni prihvatljivi troškovi uključuju iznos troškova koji se odnose na:
  • osoblje
  • podugovaranja (ukoliko ih ima)
  • bilo koje druge specifične izravne troškove provedbe pilot usluge
  • neizravne troškove (fiksne troškove): vidi u 3.4.


3.2. Mogu li se nadoknaditi troškovi koje prouzroči javna uprava? Mogu li tijela javne uprave sudjelovati bez traženja nadoknade troškova?

Troškovi koje uzrokuju korisnici mogu se nadoknaditi ukoliko se ispune uvjete prihvatljivosti. Ovi uvjeti detaljno će se izložiti u Ugovoru o bespovratnim sredstvima. U osnovi, uvjet je da takvi troškovi budu neophodni za provedbu projekta, da ih zaista uzrokuje korisnik tijekom projekta, da ih korisnik zabilježi u svom računovodstvu te da ih se može utvrditi i provjeriti.

U novim provedbenim pravilima revidirane Financijske uredbe, koja su na snagu stupila 1. svibnja 2007. godine, u članku 172 a, stavku 2(e) izričito se navodi da dužnosnik Europske komisije nadležan za ovjeravanje može smatrati prihvatljivima „administrativne troškove, troškove vezane uz djelatnike i opremu, uključujući i troškove plaće djelatnika državne uprave u omjeru u kojem se odnose na troškove vezane uz aktivnosti koje relevantno tijelo javne vlasti ne bi provelo da dotični projekt nije pokrenut“.
U Ugovoru o bespovratnim sredstvima može se dozvoliti korisniku, koji to želi, da sudjeluje bez nadoknade troškova.
 

3.3. Postoji li mogućnost podugovaranja u okviru pilot projekata tipa A?

Sukladno Ugovoru o bespovratnim sredstvima, ukoliko je potrebno podugovaranje za određene dijelove posla, regres za dodjeljivanje podugovora mora se naznačiti u Opisu poslova te se, u skladu s time, o tome unaprijed usuglasiti s Komisijom. Troškovi podugovaranja mogu se smatrati prihvatljivim troškovima ukoliko se podugovori dodjele za ponudu u kojoj se nudi najveća vrijednost za novčani iznos u skladu s uvjetom transparentnosti i jednakog postupanja. Za pilot projekte tipa A mogu se podugovarati i zadaci administrativne koordinacije u skladu s gore navedenim pravilima.

Podugovaratelji ne potpisuju ugovor o bespovratnim sredstvima. Korisnici zadržavaju isključivu odgovornost za provedbu projekta te poštivanja odredbi ugovora o bespovratnim sredstvima.

Podugovaranje je dopuštena iznimka unutar načela da radove u okviru projekta moraju provoditi sami korisnici.

Pri odabiru pružatelja usluga javni pravni subjekt mora se pridržavati uobičajenih pravila koja se primjenjuju u odnosu na njega (poziv na javno nadmetanje ili ostale postupke predviđene propisima o javnoj nabavi), a privatni pravni subjekt treba barem tražiti podnošenje nekoliko cjenovnih ponuda (obično najmanje tri), osim u slučaju da ima sklopljen okvirni ugovor o pružanju tih usluga.

Za prateće zadatke (manje zadatke kao što su usluge kopiranja), korisnici mogu koristi vanjske usluge bez nabrajanja tih zadataka u dijelu B prijedloga.

3.4. Kako se u okviru projekta naplaćuju neizravni troškovi?

Neizravni troškovi za svakog sudionika računaju se po jedinstvenoj stopi u visini do 30% troškova vezanih uz osoblje.

3.5. Koje će se aktivnosti financirati u okviru pilot projekta tipa B?

Glavni fokus pilota tipa A je interoperabilnost. Europska komisija će stoga financirati isključivo razinu interoperabilnosti. Razvoj nacionalnih sustava/usluga per se neće se financirati. Molimo razmotrite u Radnom programu ICT PSP-a poglavlje „Uvjeti i karakteristike“ za cilj kojim se bavi vaš prijedlog.