Digitalna pristupačnost

  • Što je digitalna pristupačnost?
Digitalna pristupačnost označava mjeru u kojoj su neki računalni programi, mrežne stranice, uređaji - zasnovani na informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji - prihvatljivi i pogodni za osobe s invaliditetom ili primjerice ljude starije životne dobi. Digitalne informacije i usluge su pristupačne kada ih svi ljudi mogu lako opažati i razumjeti  bez obzira na vizualne, slušne, motoričke ili kognitivne poteškoće. 
 
  • Kako je uređena digitalna pristupačnost u Hrvatskoj?
U Republici Hrvatskoj postoji Zakon o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora u koji su ugrađena načela digitalne pristupačnosti. Tijela javnog sektora dužna su prilagoditi svoje digitalne sadržaje i usluge sukladno europskoj normi EN 301 549, kako bi se stvorilo uključivo društvo, koje svima daje jednake mogućnosti za primanje, slanje i korištenje informacija u digitalnom okruženju. Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Povjerenik za informiranje, krovna nacionalna organizacija osoba s invaliditetom i Državna škola za javnu upravu poduzimaju mjere kako bi se olakšala primjena zahtjeva pristupačnosti.
 
  • Koji su koraci za postizanje digitalne pristupačnosti?

Koraci za postizanje digitalne pristupačnosti su:
  • provedba početne procjene u kojoj mjeri su mrežne stranice i programska rješenja tijela prilagođena propisanim zahtjevima pristupačnosti
  • objaviti i redovito ažurirati Izjavu o pristupačnosti u pogledu usklađenosti mrežnih stranica i programskih rješenja s odredbama Zakona
  • prilagoditi mrežne stranice i programska rješenja te kontinuirano objavljivati digitalno pristupačne sadržaje.
Kao pomoć u prilagodbi svojih stranica, tijela javnog sektora mogu koristiti Smjernice za osiguravanje digitalne pristupačnosti koje je izradio CARNET (Hrvatska akademska i istraživačka mreža). Ove smjernice sadrže minimalne zahtjeve za digitalnom pristupačnosti i CARNET ih kontinuirano revidira i nadopunjuje, uz prethodne konzultacije sa stručnom zajednicom i relevantnim dionicima.
 
  • Kako treba izgledati Izjava o pristupačnosti?
Sadržaj predloška Izjave o pristupačnosti propisan je Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2018/1523, a primjer objavljene Izjave možete vidjeti na: Primjer Izjave o pristupačnosti.
 
  • Gdje na mrežnoj stranici objaviti Izjavu o pristupačnosti?
S obzirom na činjenicu da bi Izjava o pristupačnosti tijela javnog sektora trebala biti lako dostupna osobama s invaliditetom, sugeriramo da ju objavite na jedan od načina koji omogućuje njezinu vidljivost odnosno dostupnost s naslovnice: primjerice, u zaglavlju ili podnožju dokumenta, u bočnoj traci, unutar widgeta za pristupačnosti ili u glavnom izborniku. S obzirom na zahtjev da izjava bude objavljena u pristupačnom obliku sugeriramo objavu kao .html dokument.
 
  • Gdje objaviti Izjavu o pristupačnosti za programska rješenja (mobilne aplikacije)?
Izjava o pristupačnosti za programska rješenja za pokretne uređaje objavljuje se na mrežnoj stranici tijela javnog sektora koje je razvilo programsko rješenje ili se preuzima prilikom preuzimanja programskog rješenja uz ostale dostupne informacije.
 
  • Koliko se često Izjava o pristupačnosti mora ažurirati?
Tijelo javnog sektora dužno je objaviti i redovito ažurirati detaljnu, sveobuhvatnu i jasnu izjavu o pristupačnosti u pogledu usklađenosti. U Zakonu nije naveden vremenski okvir za njeno ažuriranje već ovisi o promjenama na platformi i u sadržaju mrežnih stranica i programskih rješenja (mobilnih aplikacija). Znači, u trenutku kada tijelo ima većih izmjena u sadržaju ili platformi - potrebno je ažurirati Izjavu.
 
  • Tko radi (početnu) (samo)procjenu mrežnih stranica tijela i/ili programskih rješenja za pokretne uređaje, mogu li to odraditi Ured povjerenika za informiranje ili Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva? 
Tijelo javnog sektora (obveznik provedbe Zakona) samostalno radi (početnu) (samo)procjenu svojih mrežnih stranica i/ili programskih rješenja za pokretne uređaje. Međutim, tijelo u tu svrhu može angažirati (o vlastitom trošku) i treću stranu, primjerice, neku vanjsku tvrtku ili udruge osoba s invaliditetom. Povjerenik za informiranje i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, kao tijela javnog sektora nadležna za praćenje, promidžbu, izvješćivanje i nadzor nad Zakonom, ne mogu tijelima javnog sektora izrađivati (početne) (samo)procjene njihovih mrežnih stranica i/ili programskih rješenja za pokretne uređaje.
 
  • Kako se educirati o digitalnoj pristupačnosti?
S ciljem što učinkovitije prilagodbe mrežnih stranica i mobilnih aplikacija, preporučamo da se službenici tijela javnog sektora, zaduženi za osiguranje pristupačnosti, upute na pohađanje e-tečaja „Digitalna pristupačnost“. Prijave i termini se nalaze na mrežnim stranicama Državne škole za javnu upravu. Moguće je organizirati i posebno osmišljene i prilagođene edukacije na ovu temu, a za sve detalje javite se na adresu: pristupacnost@rdd.hr.
 
  • Ostale informacije o digitalnoj pristupačnosti?
Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva stoji na raspolaganju za sva dodatna pitanja vezana uz temu digitalne pristupačnosti putem sljedeće adrese: pristupacnost@rdd.hr. Sve informacije o digitalnoj pristupačnosti i druge korisne materijale možete pronaći na stranici Digitalna pristupačnost.