Najčešća pitanja i odgovori
Središnji katalog službenih dokumenata Republike Hrvatske
- Što je Središnji katalog službenih dokumenata Republike Hrvatske?
Središnji katalog službenih dokumenata Republike Hrvatske je na internetu javno dostupan alat koji korisnicima kroz puni tekst i/ili uređeni skup metapodataka omogućuje trajni pristup dokumentima pohranjenim u bazi elektroničkih dokumenata i/ili fizičkim zbirkama.
Osnovna svrha Središnjeg kataloga je trajan, besplatan i slobodan pristup s jednoga mjesta dokumentima različite tematike (okoliš, kultura, zdravstvo, gospodarstvo…) i vrste (pravni propisi, međunarodni ugovori, glasnici, strategije, planovi, izvještaji…) koje su izradila tijela javne vlasti različitih profila (ministarstva, sveučilišta, parkovi prirode, agencije…).
- Što je službeni dokument?
Službeni dokument je svaki objavljeni sadržaj kojeg je stvaratelj tijelo javne vlasti, neovisno o mediju na kojem je prikazan.
- Koje službene dokumente mogu pretraživati u Središnjem katalogu?
Središnji katalog sastoji se od pravnih propisa, međunarodnih ugovora, službenih glasila jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i ostalih dokumenata i publikacija tijela javne vlasti (opći akti te planski, strateški, izvještajni, promotivni dokumenti, službena, informativna i stručna glasila kao i ostali dokumenti koje su tijela dužna izrađivati prema određenim propisima ili su sama odlučila izraditi dokument u kojem se bave određenom temom iz svog djelokruga).
PRAVNI PROPISI
Zbirka sadrži pravne propise Republike Hrvatske i druge dokumente tijela javne vlasti, poput strategija, deklaracija, planova, objavljenih u elektroničkom izdanju Narodnih novina. Osim toga, Zbirka sadrži i digitalizirane tekstove propisa objavljenih u službenim glasilima država prednica, a koji su još uvijek dio važećeg hrvatskog zakonodavstva. Svi propisi su pretraživi po punom tekstu kroz tražilicu CADIAL, a Zbirka je organizirana kao sustav međusobno povezanih tekstova propisa i informacija o njima. Važno je napomenuti da Zbirka sadrži i neslužbene pročišćene tekstove propisa, neslužbene prijevode propisa na strane jezike (uglavnom engleski) te poveznice na propise EU s kojima su hrvatski propisi usklađeni.
Zbirka pravnih propisa u sklopu Središnjeg kataloga, temeljem Odluke Vlade RH, predstavlja zakonodavstvo Republike Hrvatske na portalu N-Lex, zajedničkom portalu nacionalnih zakonodavstava zemalja EU.
- Kako pretraživati pravne propise?
- Kako pronaći propise prevedene na engleski (ili drugi strani) jezik?
- Kako pronaći propise s pročišćenim tekstom?
MEĐUNARODNI UGOVORI
Zbirka međunarodnih ugovora sastoji se od dvostranih (bilateralnih) i višestranih (multilateralnih) međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska potpisnica, akata o ratifikaciji te objava o stupanju na snagu/prestanka važenja, objavljenih u elektroničkom izdanju Narodnih novina. Osim toga, Zbirka sadrži i digitalizirane tekstove ugovora objavljenih u službenim glasilima država prednica preuzetih temeljem odluke o sukcesiji/akcesiji.
Svi ugovori su dostupni u punom tekstu te su popraćeni dodatnim informacijama kao što su mjesto i datum potpisa, datum ratifikacije, datum stupanja na snagu te prestanka važenja, a svakom su ugovoru dodijeljene i ključne riječi pojmovnika Eurovoc kojima se opisuje njihov sadržaj.
- Kako pretraživati međunarodne ugovore?
SLUŽBENA GLASILA TIJELA LOKALNE SAMOUPRAVE
Zbirka sadrži službena glasila tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave Republike Hrvatske u elektroničkom obliku. Pretraživanje je moguće po naslovu glasila, stvaratelju tj. nazivu jedinice lokalne i regionalne samouprave, godini objave i ISSN broju glasila.
- Kako pretraživati službena glasila?
DOKUMENTI I PUBLIKACIJE
Zbirka dokumenti i publikacije tijela javne vlasti sadrži dokumente u tiskanom i/ili elektroničkom obliku koji uređuju statusna pitanja i organizaciju rada tijela, proizlaze iz obveza tijela prema osnivaču, odnose se na uže područje djelatnosti tijela ili javnu ovlast te ostala izdanja. Pretraživanje je moguće po naslovu, stvaratelju, području djelatnosti, tipu dokumenta, godini objave, ISBN/ISSN broju te po ključnim riječima hrvatskog izdanja pojmovnika Eurovoc kojima se opisuje sadržaj dokumenta ili publikacije. Kako bi se pretraživanje optimiziralo prema potrebama korisnika sve kriterije pretrage je moguće međusobno kombinirati.
- Kako pretraživati dokumente i publikacije?
- Što je EUROVOC?
- Potrebna mi je pomoć pri pretraživanju Središnjeg kataloga. Kome se mogu obratiti?
ADRESARI I IMENICI
- Koje informacije mogu pronaći u Adresaru tijela javne vlasti?
Za svako su tijelo dostupni sljedeći podaci: naziv tijela na hrvatskom i engleskom jeziku, adresa, komunikacije, prethodni nazivi, akronimi, područja djelatnosti, razdoblje djelovanja te poveznice na dokumente o osnivanju/ukidanju tijela i veze s podacima tijela prednika i/ili sljednika.
Također su dostupni podaci o ustrojstvenim jedinicama za državnu upravu kao i funkcije s imenima dužnosnika i visokih državnih i javnih službenika.
- Koje informacije mogu pronaći u Adresaru stranih predstavništva u RH?
Digitalna pristupačnost
- Što je digitalna pristupačnost?
- Kako je uređena digitalna pristupačnost u Hrvatskoj?
- Koji su koraci za postizanje digitalne pristupačnosti?
Koraci za postizanje digitalne pristupačnosti su:
- provedba početne procjene u kojoj mjeri su mrežne stranice i programska rješenja tijela prilagođena propisanim zahtjevima pristupačnosti
- objaviti i redovito ažurirati Izjavu o pristupačnosti u pogledu usklađenosti mrežnih stranica i programskih rješenja s odredbama Zakona
- prilagoditi mrežne stranice i programska rješenja te kontinuirano objavljivati digitalno pristupačne sadržaje.
- Kako treba izgledati Izjava o pristupačnosti?
- Gdje na mrežnoj stranici objaviti Izjavu o pristupačnosti?
- Gdje objaviti Izjavu o pristupačnosti za programska rješenja (mobilne aplikacije)?
- Koliko se često Izjava o pristupačnosti mora ažurirati?
- Tko radi (početnu) (samo)procjenu mrežnih stranica tijela i/ili programskih rješenja za pokretne uređaje, mogu li to odraditi Ured povjerenika za informiranje ili Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva?
- Kako se educirati o digitalnoj pristupačnosti?
- Ostale informacije o digitalnoj pristupačnosti?